A19-13.5-E26-830-ND ECO 6PK
  • Energy-efficient replacement for incandescent and halogen lamps
  • Durable plastic construction reduces risk of breakage
  • Rated for use in enclosed and open fixtures in dry or damp locations
  • Frosted lens produces smooth diffuse light
  • 6-pack makes it convenient for contractors
View Technical Specs
Performance
Watts 13W
Color Temp 3000K
Lumens 1,500 lm
Efficacy 111
Color Accuracy 80 CRI
L70 Lifespan 11,000 Hours
Type Constant Current
120V 0.21A
208V
240V
277V
Input Watts 13.5W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 0.1 lbs
Technical Specifications
Performance
Product Type
A-line Contractor Series
Description
Wattage Equivalency
100W Incandescent
Input Wattage
13.5W
Lumens
1,500lm
Efficacy
111lm/W
L70 Lifespan
11,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results
Electrical
THD
≤20%
Power Factor
>0.5
Dimmable
No
Input Voltage
120V
Operating Frequency
60 Hz
Input Current @ 120V (mA)
210mA
Operating Temperature
-4°F to 113°F (-20°C to 45°C)
LED Characteristics
Beam Angle
150°
Color Temperature
3000K
Color Accuracy (CRI)
≥80 CRI
R9 Value
High color performance with R9 no greater than 0
Color Consistency
<7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Installation
Base Type
E26 Edison
Construction
Finish
White
Shape
A19
Endcap Material
Metal
Enclosure Material
Plastic
Lens Finish
Frosted
Compliance
Listings
UL Listed
Environment
Suitable for use in dry and damp environments
Fixture Rating
Suitable for use in enclosed fixtures
T20 Compliant
Not compliant
California Title 24 JA8 Compliant
Not Compliant
California Energy Commission (CEC) Status
Not Lawful for Sales in California
RoHS
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
FCC
Complies with Part 15B of the FCC Rules
Other
2-Year, No-Compromise Warranty
Recently Viewed Products
 This is a link to the product A19-13.5-E26-830-ND ECO 6PK A19-13.5-E26-830-ND ECO 6PK
A-Line Bulbs 1500 Lumens A19 13.5W Base Type E26 80Cri 3000K Non-Dimming Eco 6-Pack